RUEF090-AP
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF090-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF090-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUEF090-AP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 900MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 4000 pcs | 6000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.185 | $0.182 | $0.178 | $0.172 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 30V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 5.9s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RUEF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 220 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 70 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RF2642-000 RUEF090-APHF RUEF090-APHF-ND RUEF090-APHFTB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.480" (12.20mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 900mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 1.8A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 900mA |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUEF090-AP, use the request quote form to request RUEF090-AP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUEF090-AP.The price and lead time for RUEF090-AP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUEF090-AP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

