RTK-35V101MH11GU-RRD
Elna America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RTK-35V101MH11GU-RRD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RTK-35V101MH11GU-RRD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RTK-35V101MH11GU-RRD |
|---|---|
| Manufacturer | Elna America |
| Description | CAP 100UF 35V SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 400 pcs | 800 pcs | 1200 pcs | 2000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.563 | $0.451 | $0.422 | $0.394 | ||
| 4000 pcs | 10000 pcs | 20000 pcs | |||
| $0.38 | $0.366 | $0.365 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 35V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Series: | RTK |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 78.54mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 102mA @ 100kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Other Names: | 604-1251-2 RTK-35V101MH11GU-RRD-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance: | 550 mOhms |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.3 Ohm @ 120Hz |
| Detailed Description: | 100µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3.3 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C |
| Capacitance: | 100µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RTK-35V101MH11GU-RRD, use the request quote form to request RTK-35V101MH11GU-RRD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RTK-35V101MH11GU-RRD.The price and lead time for RTK-35V101MH11GU-RRD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RTK-35V101MH11GU-RRD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



