RTK-35V470MG10U-R2
Elna America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RTK-35V470MG10U-R2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RTK-35V470MG10U-R2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RTK-35V470MG10U-R2 |
|---|---|
| Manufacturer | Elna America |
| Description | CAP 47UF 35V SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.44 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 35V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Series: | RTK |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 50.05mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 65mA @ 100kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 125°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.413" (10.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 7.1 Ohm @ 120Hz |
| Detailed Description: | 47µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 7.1 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 125°C |
| Capacitance: | 47µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RTK-35V470MG10U-R2, use the request quote form to request RTK-35V470MG10U-R2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RTK-35V470MG10U-R2.The price and lead time for RTK-35V470MG10U-R2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RTK-35V470MG10U-R2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


