RTBV31BW12ANNZS
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RTBV31BW12ANNZS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RTBV31BW12ANNZS
Manufacturer C&K
Description SWITCH ROTARY 12POS 250MA 25V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:25V
Voltage Rating - AC:25V
Termination Style:PC Pin
Series:RTBV
Panel Cutout Dimensions:Circular - 10.20mm Dia
Operating Force:5.099gfm
Number of Positions:12
Number of Poles per Deck:-
Number of Decks:1
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Index Stops:Continuous
Features:Sealed - Fully
Detailed Description:Rotary Switch 12 Position BCD 250mA (AC/DC) 25VAC Panel Mount, Through Hole
Depth Behind Panel:10.65mm
Current Rating:250mA (AC/DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Circuit per Deck:BCD
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Round (6mm Dia)
Actuator Length:16.00mm