RTBV31BS12DNNZP
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RTBV31BS12DNNZP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RTBV31BS12DNNZP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RTBV31BS12DNNZP |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH ROTARY 12POS 20MA 25V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 25V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 25V |
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | RTBV |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 10.20mm Dia |
| Operating Force: | 5.099gfm |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Poles per Deck: | - |
| Number of Decks: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Index Stops: | Fixed |
| Features: | Sealed - Fully |
| Detailed Description: | Rotary Switch 12 Position BCD 20mA (AC/DC) 25VAC Panel Mount, Through Hole |
| Depth Behind Panel: | 10.65mm |
| Current Rating: | 20mA (AC/DC) |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit per Deck: | BCD |
| Angle of Throw: | 30° |
| Actuator Type: | Round (6mm Dia) |
| Actuator Length: | 16.00mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RTBV31BS12DNNZP, use the request quote form to request RTBV31BS12DNNZP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RTBV31BS12DNNZP.The price and lead time for RTBV31BS12DNNZP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RTBV31BS12DNNZP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

