RTAC225BSAD25S
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RTAC225BSAD25S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RTAC225BSAD25S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RTAC225BSAD25S |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH ROTARY 150MA 60V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 60V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 60V |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Series: | RTA |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 10.20mm Dia |
| Other Names: | *RTAC22.5BSAD25S *RTAC225BSAD25S 401-1561 RTAC22.5BSAD25S RTAC22.5BSAD25S-ND Y20AP0112FP |
| Operating Force: | 5.099gfm |
| Number of Positions: | - |
| Number of Poles per Deck: | - |
| Number of Decks: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Index Stops: | Continuous |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Rotary Switch Position BCD 150mA (AC/DC) 60VAC Panel Mount |
| Depth Behind Panel: | 18.70mm |
| Current Rating: | 150mA (AC/DC) |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit per Deck: | BCD |
| Angle of Throw: | 22.5° |
| Actuator Type: | Round (5.9mm Dia) |
| Actuator Length: | 25.00mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RTAC225BSAD25S, use the request quote form to request RTAC225BSAD25S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RTAC225BSAD25S.The price and lead time for RTAC225BSAD25S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RTAC225BSAD25S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

