RTAC30112B12AD50S
C&K
RTAC30112B12AD50S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RTAC30112B12AD50S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RTAC30112B12AD50S
Manufacturer C&K
Description SWITCH ROTARY 12POS 150MA 60V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:60V
Voltage Rating - AC:60V
Termination Style:Solder Lug
Series:RTA
Panel Cutout Dimensions:Circular - 10.20mm Dia
Other Names:*RTAC30112B12AD50S
RTAC30112B12AD50S-ND
Y20A00144FP
Operating Force:5.099gfm
Number of Positions:12
Number of Poles per Deck:1
Number of Decks:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Index Stops:Fixed
Features:-
Detailed Description:Rotary Switch 12 Position SP12T 150mA (AC/DC) 60VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:18.70mm
Current Rating:150mA (AC/DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Circuit per Deck:SP12T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Round (5.9mm Dia)
Actuator Length:50.00mm