RT9193-28GU5
Richtek
RT9193-28GU5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9193-28GU5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RT9193-28GU5
Manufacturer Richtek
Description Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3mA SC-7-5
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 89866 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:SC-70-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
PSRR:70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 300mA SC-70-5
Current - Quiescent (Iq):130µA
Current - Output:300mA