RT9193-27GQW
Richtek
RT9193-27GQW
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9193-27GQW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RT9193-27GQW
Manufacturer Richtek
Description IC REG LINEAR 2.7V 300MA 6WDFN
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:6-WDFN (2x2)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-WDFN Exposed Pad
PSRR:70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 300mA 6-WDFN (2x2)
Current - Quiescent (Iq):130µA
Current - Output:300mA