RT2512CKB071K8L
Yageo
RT2512CKB071K8L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT2512CKB071K8L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RT2512CKB071K8L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 1.8K OHM 0.25% 3/4W 2512
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.75W, 3/4W
Voltage - Breakdown:2512
Thickness (Max):±10ppm/°C
Size / Dimension:0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Series:RT
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:2512 (6432 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:RT2512CKB071K8L
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Moisture Resistant
FIFO's:2
Expanded Description:1.8k Ohm ±0.25% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Moisture Resistant Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.25%