RR50J391MDN1KX
Buy RR50J391MDN1KX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RR50J391MDN1KX
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RR5
Ripple Current @ Low Frequency:663mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.63A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):5 mOhm
Detailed Description:390µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 5 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:390µF