RR50G122MDN1PH
Nichicon
RR50G122MDN1PH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RR50G122MDN1PH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RR50G122MDN1PH
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 1200UF 20% 4V T/H
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:FPCAP, RR5
Ripple Current @ Low Frequency:722mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.22A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):5 mOhm
Detailed Description:1200µF 4V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 5 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1200µF