RNS0J331MDN1PH
Nichicon
RNS0J331MDN1PH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNS0J331MDN1PH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNS0J331MDN1PH
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V T/H
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:FPCAP, RNS
Ripple Current @ Low Frequency:550mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-14221-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):10 mOhm
Detailed Description:330µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 10 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF