RNS0J221MDN1KX
Nichicon
RNS0J221MDN1KX
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNS0J221MDN1KX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNS0J221MDN1KX
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V T/H
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs25000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RNS
Ripple Current @ Low Frequency:390mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.9A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-14220-3
RNS0J221MDN1KX-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):21 mOhm
Detailed Description:220µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 21 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF