RNL1C681MDS1PX
Buy RNL1C681MDS1PX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNL1C681MDS1PX
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 680UF 20% 16V T/H
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs25000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RNL
Ripple Current @ Low Frequency:700mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:7A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-17728-3
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):8 mOhm
Detailed Description:680µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:680µF