RNL1C122MDS1
Buy RNL1C122MDS1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNL1C122MDS1
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 1200UF 20% 16V T/H
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 57 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RNL
Ripple Current @ Low Frequency:750mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-16387
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):8 mOhm
Detailed Description:1200µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1200µF