RNL1C182MDS1
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNL1C182MDS1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNL1C182MDS1
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 1800UF 20% 16V T/H
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 195 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:FPCAP, RNL
Ripple Current @ Low Frequency:810mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.1A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-16392
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):8 mOhm
Detailed Description:1800µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1800µF