RNCF1206BKC5K49
Stackpole Electronics, Inc.
RNCF1206BKC5K49
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNCF1206BKC5K49 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNCF1206BKC5K49
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 249 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Series:RNCF
Resistance:5.49 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:RNCF1206BKC5K49CT
RNCF32T25.49KBICT
RNCF32T25.49KBICT-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:5.49 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film