RMCP0201FT100K
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RMCP0201FT100K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RMCP0201FT100K
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 100K OHM 1% 1/16W 0201
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0201
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series:RMCP
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film