RMCF0603FT2K94
Stackpole Electronics, Inc.
RMCF0603FT2K94
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RMCF0603FT2K94 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RMCF0603FT2K94
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 2.94K OHM 1% 1/10W 0603
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Series:RMCF
Resistance:2.94 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:RMCF0603FT2K94CT
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:2.94 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film