RLD30P400UFF
Buy RLD30P400UFF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLD30P400UFF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 30V 4A RADIAL
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:12.7s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, RLD30
Resistance - Post Trip (R1) (Max):50 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):10 mOhms
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.791" (20.10mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 4A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):8A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):4A