RHT1A561MDN1PH
Nichicon
RHT1A561MDN1PH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RHT1A561MDN1PH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RHT1A561MDN1PH
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 10V T/H
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:FPCAP, RHT
Ripple Current @ Low Frequency:525mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.25A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):13 mOhm
Detailed Description:560µF 10V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 13 mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Capacitance:560µF