RHT1A391MDN1PX
Buy RHT1A391MDN1PX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RHT1A391MDN1PX
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 390UF 20% 10V T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RHT
Ripple Current @ Low Frequency:395mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.95A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):16 mOhm
Detailed Description:390µF 10V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 16 mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Capacitance:390µF