RHT1A331MDN1PX
Nichicon
RHT1A331MDN1PX
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RHT1A331MDN1PX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RHT1A331MDN1PX
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V T/H
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RHT
Ripple Current @ Low Frequency:395mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.95A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):17 mOhm
Detailed Description:330µF 10V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 17 mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Capacitance:330µF