RHS1A331MCN1GS
Nichicon
RHS1A331MCN1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RHS1A331MCN1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RHS1A331MCN1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 6 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RHS
Ripple Current @ Low Frequency:339mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.39A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-6627-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):19 mOhm
Detailed Description:330µF 10V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 19 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF