RH01025K00FE02
Dale / Vishay
RH01025K00FE02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RH01025K00FE02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RH01025K00FE02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 25K OHM 1% 12.5W
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Series:RH
Resistance:25 kOhms
Power (Watts):12.5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RHRB-25K
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.405" (10.29mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:25 kOhms ±1% 12.5W Wirewound Chassis Mount Resistor