RH01010K00FC02
Dale / Vishay
RH01010K00FC02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RH01010K00FC02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RH01010K00FC02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 10K OHM 1% 12.5W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs30 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Series:RH
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):12.5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RHB-10K
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.405" (10.29mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:10 kOhms ±1% 12.5W Wirewound Chassis Mount Resistor