RER70F2R15RCSL
Buy RER70F2R15RCSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER70F2R15RCSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 2.15 OHM 1% 20W
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER70
Resistance:2.15 Ohms
Power (Watts):20W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RER70F2R15RCSL-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max):0.561" (14.25mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:2.15 Ohms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor