RER70F2R00RC02
Dale / Vishay
RER70F2R00RC02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RER70F2R00RC02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER70F2R00RC02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 2 OHM 1% 20W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 9 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER70
Resistance:2 Ohms
Power (Watts):20W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:1135-1281
1135-1281-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max):0.561" (14.25mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:2 Ohms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor