RDMER10S1R
Buy RDMER10S1R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RDMER10S1R
Manufacturer E-Switch
Description SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 42V
(In US Dollars)
1200 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:42VDC
Termination Style:Gull Wing
Series:RDM
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-60°C ~ 125°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Length:0.291" (7.40mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.317" (8.05mm)
Features:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Electrical Life:25,000 Steps
Detailed Description:Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 42VDC
Current Rating:100mA