RDMBC16R2T
E-Switch
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RDMBC16R2T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RDMBC16R2T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RDMBC16R2T |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SW ROTARY DIP HEX COMP 100MA 42V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.911 | |||||
Specifications
Data sheet
| Washable: | Yes |
|---|---|
| Voltage Rating: | 42VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | RDM |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm), Full |
| Packaging: | Tube |
| Operating Temperature: | -60°C ~ 125°C |
| Number of Positions: | 16 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 25,000 Steps |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Length: | 0.291" (7.40mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.291" (7.39mm) |
| Features: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Electrical Life: | 25,000 Steps |
| Detailed Description: | Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 100mA 42VDC |
| Current Rating: | 100mA |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | Hexadecimal Complement |
| Body Material: | - |
| Actuator Type: | Rotary with Shaft |
| Actuator Level: | Raised |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RDMBC16R2T, use the request quote form to request RDMBC16R2T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RDMBC16R2T.The price and lead time for RDMBC16R2T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RDMBC16R2T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

