RDMBR10R2T
E-Switch
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RDMBR10R2T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RDMBR10R2T
Manufacturer E-Switch
Description DIP ROTARY 10 POS REAL CODE R/A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 65 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs65 pcs
130 pcs260 pcs520 pcs1040 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:42VDC
Termination Style:PC Pin
Series:RDM
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:EG5651
Q8401270
RDMBR10R2T-ND
Operating Temperature:-60°C ~ 125°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:25,000 Steps
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Length:0.291" (7.40mm)
Height Above Board:0.291" (7.39mm)
Features:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Electrical Life:25,000 Steps
Detailed Description:Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 100mA 42VDC
Current Rating:100mA