RDMAC16P1T
E-Switch
RDMAC16P1T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RDMAC16P1T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RDMAC16P1T
Manufacturer E-Switch
Description SW ROTARY DIP HEX COMP 100MA 42V
(In US Dollars)
1050 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:42VDC
Termination Style:PC Pin
Series:RDM
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:EG4984-5
RDMAC16PIT
Operating Temperature:-60°C ~ 125°C
Number of Positions:16
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:25,000 Steps
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Length:0.291" (7.40mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.144" (3.66mm)
Features:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Electrical Life:25,000 Steps
Detailed Description:Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 42VDC
Current Rating:100mA