RCWE2010R200DKEA
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCWE2010R200DKEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCWE2010R200DKEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCWE2010R200DKEA |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES SMD 0.2 OHM 0.5% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | 8000 pcs | 12000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.41 | $0.402 | $0.392 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 2010 |
| Size / Dimension: | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) |
| Series: | RCWE |
| Resistance: | 200 mOhms |
| Power (Watts): | 1W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2010 (5025 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 33 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 200 mOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCWE2010R200DKEA, use the request quote form to request RCWE2010R200DKEA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCWE2010R200DKEA.The price and lead time for RCWE2010R200DKEA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCWE2010R200DKEA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
