RCH50S470R0JS06
Electro-Films (EFI) / Vishay
RCH50S470R0JS06
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCH50S470R0JS06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCH50S470R0JS06
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 470 OHM 5% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 50 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Size / Dimension:1.882" L x 1.157" W (47.80mm x 29.40mm)
Series:RCH
Resistance:470 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Rectangular Case
Other Names:RCHB-470
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.602" (15.30mm)
Features:Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:470 Ohms ±5% 50W Thick Film Chassis Mount Resistor