RC5025F6R81CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
RC5025F6R81CS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RC5025F6R81CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RC5025F6R81CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description RES 6.81 OHM 1% 2/3W 2010
(In US Dollars)
200000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:2010
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Series:RC
Resistance:6.81 Ohms
Power (Watts):0.667W, 2/3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:6.81 Ohms ±1% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Moisture Resistant Thick Film