R75II3470AA40J
KEMET
R75II3470AA40J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R75II3470AA40J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R75II3470AA40J
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Series:R75
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-5914
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.535" (13.60mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.47µF