R46KN410040P0M
KEMET
R46KN410040P0M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R46KN410040P0M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R46KN410040P0M
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 1UF 20% 560VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 967 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:560V
Voltage Rating - AC:275V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Series:R46
Ratings:X2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-12706
46KN410040P0M
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max):0.732" (18.60mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:1µF