R2501F2LB0
APEM Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy R2501F2LB0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. R2501F2LB0
Manufacturer APEM Inc.
Description SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Function:On-Mom
Series:R
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-20°C ~ 125°C
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:Neon, Orange
Features:-
Electrical Life:10,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch DPDT 20A (AC) 125V Panel Mount, Snap-In
Current Rating:20A (AC)