QYX2A154JTP
Nichicon
QYX2A154JTP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QYX2A154JTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QYX2A154JTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 927 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Series:QYX
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:493-3502
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester
Detailed Description:0.15µF Film Capacitor 100V Polyester Radial
Capacitance:0.15µF