QYX1H274KTP
Nichicon
QYX1H274KTP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QYX1H274KTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QYX1H274KTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.27UF 10% 50VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 733 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.295" W (12.50mm x 7.50mm)
Series:QYX
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:493-3406
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester
Detailed Description:0.27µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Capacitance:0.27µF