QYP1H103KTP
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QYP1H103KTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QYP1H103KTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 10000PF 10% 50VDC RAD
(In US Dollars)
2800 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.256" L x 0.138" W (6.50mm x 3.50mm)
Series:YP
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester
Detailed Description:10000pF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Capacitance:10000pF