QXP2J224JRP7FT
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXP2J224JRP7FT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXP2J224JRP7FT
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.043" L x 0.354" W (26.50mm x 9.00mm)
Series:QXP
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max):0.917" (23.30mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.22µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.22µF