QXP2E473JRPT
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXP2E473JRPT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXP2E473JRPT
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.630" L x 0.220" W (16.00mm x 5.60mm)
Series:QXP
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.476" (12.10mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.047µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.047µF