QXP2E335JRP7FX
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXP2E335JRP7FX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXP2E335JRP7FX
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.571" W (31.50mm x 14.50mm)
Series:QXP
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Height - Seated (Max):1.197" (30.40mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:3.3µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:3.3µF