QXK2J474KTP7FX
Buy QXK2J474KTP7FX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2J474KTP7FX
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.004" L x 0.370" W (25.50mm x 9.40mm)
Series:QXK
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Height - Seated (Max):0.913" (23.20mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.47µF