QXK2J473KTPTZH
Nichicon
QXK2J473KTPTZH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXK2J473KTPTZH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2J473KTPTZH
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.807" L x 0.244" W (20.50mm x 6.20mm)
Series:QXK-ZH
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:493-3586
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.047µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.047µF