QXK2G683KTPTZH
Nichicon
QXK2G683KTPTZH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXK2G683KTPTZH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2G683KTPTZH
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.610" L x 0.248" W (15.50mm x 6.30mm)
Series:QXK-ZH
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:493-3573
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.469" (11.90mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.068µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.068µF