QXK2G474KTPTZH
Nichicon
QXK2G474KTPTZH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXK2G474KTPTZH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2G474KTPTZH
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 598 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.807" L x 0.398" W (20.50mm x 10.10mm)
Series:QXK-ZH
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:493-3578
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)
Height - Seated (Max):0.705" (17.90mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.47µF