QXK2G225KTP
Nichicon
QXK2G225KTP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXK2G225KTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2G225KTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.201" L x 0.453" W (30.50mm x 11.50mm)
Series:QXK
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:493-3542
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:2.2µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:2.2µF